Co jste možná nevěděli o kožešinách na našich přetahovadlech?

Taky váš pejsek miluje své přetahovadlo s pravou kožešinou? Možná vás už napadlo, odkud kožešiny, které používáme pro výrobu hraček pochází? Rádi vás necháme nahlédnout do zákulisí naší výroby a objevit pár zajímavostí, o kterých jste nejspíš ani netušili.

Pro výrobu hraček používáme pravé ovčí a králičí kožešiny. Všechny pochází z Česka, od drobných chovatelů, kteří chovají ovce a králíky na maso. Kožešiny jsou pak vedlejším produktem jejich výroby. Tyto kožešiny nám už léta dodává pan Novotný z Vysočiny, kožešník tělem i duší, jenž vede podnik se čtyřmi generacemi zkušeností.

Historie jejich rodinné firmy sahá až do roku 1938. Jejich um a přístup k tradicím nezůstal bez povšimnutí i u Kraje Vysočina. Příští rok by měl pan Novotný získat titul Mistra tradiční rukodělní výroby Kraje Vysočina – prestižní ocenění, udělované regionálním osobnostem, které jen potvrzuje jeho profesní zkušenosti a dovednosti. Ale vraťme se zpátky ke kožešinám. Jak vše probíhá od A po Z?

Výkupčí kožešin jezdí po vesnicích a vykupují surové kožešiny od lidí. Následně je pečlivě vytřídí a vyberou ty nejlepší, které se dostanou k dalšímu zpracování. První přichází na řadu odstraňování nečistot, jako jsou prach, hlína nebo mastnota. Následuje proces vyčinění kožešiny. Novotní mají vlastní činírnu, kde kůže a kožešiny zpracovávají ze surového stavu do výsledné podoby tradiční, léty prověřenou technologií. Ta je maximálně šetrná k životnímu prostředí a hlavní roli zde stále má ruční práce. Potom se kůže namastí, zašijí se menší dírky a nakonec se za průběžného měkčení suší. Na závěr se vyčeše a je to.

 

 

Kožešiny nám pak doručí do naší dílny v Lounech a tady přichází na řadu naše švadlenky. Ty si je naměří, nařežou a následně pečlivě přišijí k přetahovadlům, aby pak mohla dělat radost vám i vašim pejskům při společných hrách nebo tréninku. Ale to už je jiný příběh. Těší nás, že tím, co děláme,můžeme podporovat malé chovatele i tradiční českou řemeslnou výrobu, která tu má nezastupitelné místo i v 21. století.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz